Hmotnostní spektrometrie je fyzikálně-chemická metoda, která stanovuje hmotnosti molekul a atomů po jejich převedení na ionty. Podstatou hmotnostní spektrometrie je separace iontů produkovaných v iontovém zdroji přístroje na základě jejich efektivní hmotnosti (m/z, kde m-hmotnost iontu a z-nábojové číslo) a jejich následná detekce. Všechny tyto procesy probíhají v uzavřeném prostoru, ve kterém je pomocí systému pump kontinuálně udržováno vákuum.
Hmotnostní spektrometr je složen z těchto částí:
K produkci iontů (ionizaci) se v hmotnostní spektrometrii používá několik způsobů:
Hmotnostní analyzátory umožňují v čase a/nebo v prostoru separaci směsi iontů o různých hmotnostech. Rozlišujeme několik druhů hmotnostních analyzátorů:
Detektory pak následně poskytují signál úměrný počtu dopadajících iontů, buď detekcí elektrického proudu, vznikajícího přímým dopadem iontů a nebo pomocí elektronového násobiče pracujícího na principu sekundární emise elektronů, kde dochází k zesilování primárního signálu.
Výsledkem metody je záznam iontů zkoumaného vzorku, tzv. hmotnostní spektrum, na kterém je v závislosti na hodnotě m/z zobrazeno zastoupení jednotlivých iontů.
MALDI (matrix-assisted laser desorption / ionization)
Princip: vzorek je po smíchání s matricí vykrystalizován na MALDI destičce (odpaření) a následně je ozářen pulsním laserem (kdy dochází k ionizaci molekul matrice, molekuly vzorku jsou ionizovány přenosem protonu z matrice). Matrice chrání vzorek před rozpadem, napomáhá odpaření a ionizaci vzorku. (např.:CHCA, DHB)
Měření probíhá buď v lineárním módu (přímá dráha letu, měření proteinů) a nebo v reflektronovém módu (prodloužení dráhy letu za pomoci reflekronového iontového zrcadla, měření peptidů).
TOF analyzátor: rychlosti průletů jednotlivých iontů letovou trubicí jsou závislé na hodnotách jejich efektivních hmotností m/z.
Využití:
Metody hmotnostní spektrometrie patří k nejdokonalejším a nejmodernějším analytickým metodám vůbec. Umožnují nejen kvantitativní a kvalitativní analýzu, ale i analýzu izotopického složení jednotlivých prvků, ze kterých je vzorek složen.
Hmotnostní spektrometrie je metoda všestranná a vysoce senzitivní a její využití má budoucnost především pro identifikaci proteinů a peptidů a stanovování proteinových profilů jak v biologii, tak i v medicíně.
V lékařských oborech je diagnostický proteomický přístup krokem pro časnou detekci nádorových onemocnění a v nalezení nových prognostických a prediktivních markerů, ale své uplatnění má i při studiu genetických onemocnění, v screeningu vrozených metabolických poruch a k detekci metabolitů, které mohou sloužit jako markery pro diferenciální diagnostiku metabolických onemocnění.
Hmotnostní spektrometrie má však své využití i v oblasti přírodních věd, kde má své uplatnění při studiu rostlinných a živočišních genomů.
Literatura: