Posílení výzkumné infrastruktury pro individualizaci léčby chronicky nemocných dětí

 

 

ÚVOD O PROJEKTU  CHRONICKY NEMOCNÉ DÍTĚ  INDIVIDUALIZACE TERAPIE VÝSTUPY PROJEKTU
PRŮBĚH ŘEŠENÍ PROJEKTU O PRACOVIŠTI PUBLICITA FOTOGALERIE PUBLIKAČNÍ ČINNOST

 

O PROJEKTU

Tento projekt je z větší části investičního charakteru a předpokládal na svém počátku pořízení přístrojového vybavení, které umožňuje jak separaci specifických buněčných populací (vysokorychlostní sorter), tak i následnou komplexní genomickou a expresní analýzu (bead microarray), jejímž výstupem bude v primární fázi identifikace a validace parametrů, které přispívají k optimalizaci a racionalizaci terapie astmatu, revmatoidní artritidy, nespecifických střevních zánětů a nádorových onemocnění.



Nedílnou součástí projektu je zaškolení personálu v obsluze přístrojů a také praktické zvládnutí analýz a metodických postupů.

V případě průtokového cytometru umožňujícího třídění buněčných subpopulací se jedná o třídění subpopulací za účelem izolace RNA, DNA a proteinů, třídění buněk schopných další kultivace a funkčních testů. Další metody se týkají expresní analýzy nepřímou či přímou imunofenotypizací.

V případě komplexního genomického zařízení se jedná o zavedení metod pro genomickou (SNP) a expresní analýzu.

Po zavedení těchto metod bude zpracováván biologický materiál získaný od cílových skupin uvedených v úvodu. Vysokorychlostním sortrem budou izolovány specifické populace lymfocytů, u kterých se předpokládají expresní změny a následně bude stanoven expresní profil, se zaměřením na farmakogenomiku a zánětlivé parametry, které budou podrobeny statistické analýze. Předpokládáme vyšetření cca 200 pacientských vzorků ročně.

Zjištěné souvislosti budou publikovány v impaktovaných časopisech.

Postupně bude docházet k optimalizaci testovaných parametrů a tím i k racionalizaci a vyšší ekonomické efektivitě vyšetření.
Nálezy budou dle své významnosti implementovány do léčebných protokolů.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP.

 

 

oponenti intranet